KIRTASİYE ALIŞ-VERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KIRTASİYE ALIŞ-VERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KIRTASİYE ÜRÜNLERİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Kırtasiye ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Anne ve babaların okul öncesi kırtasiye ürünleri alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yanlış ve eksik  bilgisi olabilir.Bu makalemizde bu konu hakkında detaylı ve gerekli bilgiler vermeye çalışacağız.

Kırtasiye ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİDİR(SAFE FOR CHILDREN):Okul alış verişi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi  alacağımız ürünün çocuğumuz için güvenli olup  olmayışıdır.Ürünü alırken görsel anlamda çok güzel gözükse de mekanik olarak eksikler olabilir.Profosyonel üreticiler bir ürettikleri bir ürünü piyasaya sürmeden çeşitli testlerden geçirmektedirler.Bu testler bir maliyet getirse de daha sonradan çıkacak müşteri sorunlarının önüne geçmek için şarttır.Çocuklarımızın özellikle ders çalışma masası gibi kaba ürünler alırken özellikle çocuklar için güvenlidir ibaresinin olup olmadığına dikkat etmemiz gerekir.

TOKSİK MADDE İÇERMEZ(NON TOXİC):Öğrencilerin ihtiyaçlarını alırken dikkat edilecek diğer bir özellik  toksik madde barındırıp barındırmadığı bilgisidir.Toksik madde  Toksik yani zehirli madde. Canlı organizmaya ağız, solunum, deri ve enfeksiyon yolu ile girdiğinde normal fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmaları bozan veya fazla miktarda canlının ölümüne sebep olan kimyasal maddelerdir. Toksik  maddeler hem koku  yolu ile ağız yolu ile ve deriye temas ederek vücudumuza girebilir. Dolayısı ile  çocuklarımıza aldığımız kalem,silgi, gibi küçük kırtasiye  ürünleri alırken bu özelliğe yani toksik içermez amblemine dikkat etmek gerekir.

SAĞLIĞA ZARARSIZ:Toksik maddeler  haricinde kimyasal veya zamanla bozulma imkanı olan maddelerle kaplanmış,üretilmiş,ürünlerde insanların sağlığına oldukça zararlıdır.Okullar açılırken çokça aldığımız ve öğrencilerimizin kullanacağı kırtasiye ürünleride bu tür malzemelerden üretilmiş olabilir.Alış-veriş yaparken sağlığa zararsız ibaresi olmasını dikkat etmek gerekmektedir.

ÇOCUK SAĞLIĞI İÇİN ZARARLI MADDE İÇERMEZ:Yukarıda belirttiğimiz hususlardan ayrıca yetişkinler için pek problem teşkil etmeyen bazı maddeler çocuklarda alerjik veya cilt enfeksiyonlarına sebep olabilir.Henüz çocuklarımızın bağışıklık sistemi tam gelişmediğinden daha dikkatli olmalıyız.Özellikle bazı ağız  teması olan ürünlerde  çocuk sağlığı için zararsızdır maddesine dikkat etmeliyiz.

SOLVENT İÇERMEZ:Solvent madde uçucu ve çözücü özelliği olan bir bileşiktir.Bu özelliği ile kırtasiye sektörü içinde yer alan, okullarda etkinliklerde sıkça kullanılan yapıştırıcı ürünlerinde karışım olarak bulunmaktadır.Öğrencilerin kullandığı yapıştırıcı ürünlerin içerisinde yakın tarihe kadar yasal yaptırımı olmaksızın kullanılmakta idi.Fakat son zamanlarda çıkan yasa maddeleri gereğince yapıştırıcı ürünler solventli veya solventsiz olarak ibarelendirilerek satılma zorunluluğu getirilmiştir.Bizlerde çocuklarımıza yapıştırıcı alırken solvent içermez ibaresi olan ürünleri tercih etmeliyiz.

YIKANABİLİR(WASHABLE):Okul alışverişi yaparken alacağımız ürünlerin ekonomik ve uzun ömürlü kaliteli olmasına özellikle dikkat etmeliyiz.Bir ürünü sürekli sürekli alarak  gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır.Baştan bir defa alınıp  bitinceye kadar beklemek gerekir.Aynı zamanda bazı tekstile dayalı kırtasiye ürünleri ve boyalar yıkanabilme  ve tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir.Bir işlem yaptıktan sonra yıkayıp farklı zamanda tekrar kullanabileceğimiz bir ürün varsa öncelikli tercihimiz olmalıdır.

AVRUPA STANDARTLARINA UYGUN:Diğer adıda CE olan(CE belgesi)ibaredir.Bu ibare olan bir ürün Avrupa standartlarında üretimiş ve satışa uygundur.Diğer bir deyişle bu ibare yasal olarak  alınıp ürünün ambalajına  işlenmemişse merdiven altı denilen yasadışı ve kayıtsız olarak üretilmiştir.Yasadışı olarak üretilen kayıtsız ürünler yukarıda belirttiğimiz tüm zararlı toksinleri barındırabilir.Yani şüpheli bir üründür.Bu tarz ürünlerden kesinlikle çocuklarımıza alınmasını önermiyoruz.Aileleri de bu konuda dikkatli olmaları hususunda hassas davranmalarını temenni ediyoruz.

OKUL SEZONU
MONOPOL
FABERCASTELL
OKULMİX
100 TL ve ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ
100 TL ALTI SABİT KARGO 6 TL
AVANTAJLI KAMPANYALAR