Oyuncak Müzesi Gezisi

Oyuncak Müzesi Gezisi

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

“Affan Dede'ye para saydım,

Sattı bana çocukluğumu.

Artık ne yaşım var, ne adım;

Bilmiyorum kim olduğumu.”

 

Çocukluğunuzda poz vermek için elinize tutturulan oyuncak bir gemi,  fotoğraf çekildikten sonra elinizden alınsa o oyuncağı bulmak için yıllarca yolculuk yapar mısınız? Çocuk olmak ve oyuncağın bir çocuk için bu kadar değerli oluşu nedendir? Peki ya bu oyuncaklar 1700’lü yıllardan başlayarak günümüze kadar gelip koskoca bir tarih oluşturursa daha bir değerli olmaz mı? 

Şair, yazar ve koleksiyoncu Sunay Akın, elinden alınan oyuncak gemiyi bulmak için çıktığı 20 yıllık macerasının sonunda, dünya tarihini oyuncakların diliyle anlattığı İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kurmuştur. Aradığı oyuncak gemiyi bulmuş ve müzede kimsenin elinden tekrar alamayacağı yerde sergiye açmıştır. 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla Sunay Akın, üç kuşağın bir arada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği, 23 Nisan 2005 yılında açılan ve tarihi bir köşkte konumlanan bir mekan sunmuştur. Burada dede, nine, baba, anne ve torun bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartırlar.

Müzeye adımını atan herkes bir zaman makinesi içinde ilerlerken oyuncakların sadece çocukları oyalayan şeylerden ibaret olduğunu söyleyen dar bakış açısından çok daha ötesinde geniş ve değerli bir yere sahip olduğunun farkına varır. Oyuncakların her biri, detayındaki emek ve ifade ile bir sanat eseri gibi dururken aynı zamanda rengi, biçimi, şekli ile de yapıldığı dönemin izlerini taşır. 

“Müzeler, bir toplumun hafızasıdır.” sözünü her fırsatta vurgulayan Sunay Akın, kurduğu müzeyle tarihe ayna tutarken müzenin önemini bizlere hatırlatmış ve ülkemizin bu konudaki boşluğunu tamamlayarak dünyadaki örneklerinin arasında önemli bir yere sahip olmuştur.

Müze, tarihi eğlenceli ve akılda kalıcı bir öğrenme yöntemiyle sunmak amacıyla sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Her sergi alanı tasarımının eşsiz güzelliği ile ziyaretçileri o dönemin içine alarak keyifli bir yolculuğa salar. Müzedeki her bir detay, verilen emekleri ile oyuncaklardaki ince sanatın izlerine yakışır şekilde kendini gösterir. Hem bir şair tarafından kurulması hem de sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanması özellikleri ile dünyada bir ilki teşkil etmektedir.

Müze, sergiledikleri değerli eserler kadar gelen küçük ziyaretçilerinin katılabileceği sanatsal etkinlikler için de ortam sunmaktadır. Katılmak isteyenler için eğlenceli çalışmalar sunan etkinlikler, müze takviminde aylık olarak belirtilmektedir. 

Müzeyi yakından görmek ve çocukluğun en güzel hayallerini saklayan oyuncaklarla tarihi bir gezinti yapmak için İstanbul Oyuncak Müzesi sizleri bekliyor. Bahçesinden adım atar atmaz gördüğünüz her şeye hayranlıkla ve heyecanla bakmaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz. O zaman, zamanda  oyuncaklarla yolculuk başlasın!

OKUL SEZONU
MONOPOL
FABERCASTELL
OKULMİX
100 TL ve ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ
100 TL ALTI SABİT KARGO 6 TL
AVANTAJLI KAMPANYALAR